Archiwum dla marzec, 2012
Becikowe nie dla każdego
Piątek, 30 marzec, 2012 | becikowe | Brak komentarzy
Zgodnie z przejętą nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych, od 1 stycznia 2013 roku jednorazowa zapomoga rodzinna będzie trafiać do rodzin uzyskujących dochód roczny poniżej sumy 85 tys. złotych. Rodziny, do których trafią pieniądze muszą mieć dochód miesięczny na jednego członka rodziny poniżej 1922 złotych.
Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Wtorek, 27 marzec, 2012 | urlop macierzyński | Brak komentarzy
Dodatkowy urlop macierzyński jest urlopem fakultatywnym, który przysługuje rodzicowi po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Takie zmiany zostały wprowadzone pierwszego stycznia 2010 roku. Od grudnia 2008 roku został wprowadzony podział urlopu macierzyńskiego na obowiązkowy i dodatkowy.
Becikowe 2012
Środa, 21 marzec, 2012 | becikowe | Brak komentarzy
Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka oraz dodatek do zasiłku rodzinnego nadawany z tego samego tytułu. W roku 2012 zmieniły się zasady i można zasiłek ten otrzymać jedynie po przedstawieniu zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu.
Wysokość zasiłku to tysiąc złotych. Do otrzymania becikowego uprawniona jest matka dziecka, ojciec bądź też opiekun prawny dziecka. Trzeba również pamiętać, że becikowe należy się też faktycznemu opiekunowi dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Opiekunowie prawni oraz faktyczni nie mają obowiązku przedstawienia wymaganego zaświadczenia lekarskiego. W sytuacji, gdy ma miejsce przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenie więcej niż jednego dziecka zasiłek ten w wysokości tysiąca złotych przysługuje na każde dziecko z osobna.
Trzeba pamiętać, że jest to zasiłek wypłacany jednorazowo. Aby móc starć się o taki zasiłek trzeba sporządzić zaświadczenie, które określone jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia czternastego września 2010 roku, w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, które uprawnia do dodatku z tytułu urodzenia dziecka wraz z zaświadczeniem, które potwierdza pozostawienie pod opieką, przepisy te obowiązują od dnia pierwszego stycznia 2012 roku. W zaświadczeniu tym lekarz wpisuje termin udzielenia jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.
Zasady przyznawania urlopu wychowawczego
Czwartek, 1 marzec, 2012 | urlop wychowawczy | Brak komentarzy
Urlop wychowawczy brany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przysługuje do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Wymiar urlopu wynosi obecnie maksymalnie 3 lata. Jakie warunki musi spełniać kobieta, która ubiega się o urlop wychowawczy? Powinna być ona zatrudniona przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Aby iść na urlop wychowawczy, należy złożyć pisemny wniosek, w którym znajdzie się termin rozpoczęcia i czas trwania urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop wychowawczy powinien zostać złożony nie później niż na 2 tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu. O ile wymienione wyżej warunki został spełnione, pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wychowawczego. W przeciwnym razie pracodawca powinien udzielić urlopu nie później niż z upływem 2 tygodni od dnia, w którym otrzymał wniosek.
Jeżeli jednak wniosek został złożony bez zachowania dwutygodniowego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu nie później niż z upływem dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownicę wniosku.