Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Wtorek, 27 marzec, 2012 | urlop macierzyński
Dodatkowy urlop macierzyński jest urlopem fakultatywnym, który przysługuje rodzicowi po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Takie zmiany zostały wprowadzone pierwszego stycznia 2010 roku. Od grudnia 2008 roku został wprowadzony podział urlopu macierzyńskiego na obowiązkowy i dodatkowy.
Obowiązkowy to ten, który opisany jest w kodeksie prawa pracy i jego wymiar wynosi dwadzieścia tygodni, jeśli chodzi o dodatkowy to ten który rodzic może wykorzystać, ale nie musi. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Z jednej strony matka potrzebuje jak najdłuższego kontaktu z dzieckiem, a z drugiej pracodawca ma prawo potrzebować pracownika na stanowisku jak najszybciej.
Więc w takiej sytuacji pracodawca może zgodzić się na taki dodatkowy urlop, jednak nie jest do tego zobowiązany, nie ma przymusu zgody na udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje nie tylko matce dziecka lecz także i ojcu, trzeba o tym pamiętać. Prawo do takiego urlopu ma pracownik dopiero po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Ojciec dziecka ma prawo wykorzystać urlop dodatkowy w sytuacji, gdy korzysta on z części urlopu macierzyńskiego, po rezygnacji pracownicy po wykorzystaniu czternastu tygodni urlopu.
Również w sytuacji, gdy nie korzysta on z części urlopu macierzyńskiego, w razie wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. Nie ma możliwości, aby w tym samym czasie obydwoje z rodziców mogli wykorzystać taki urlop. Dodatkowy urlop wynosi sześć tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, osiem tygodniu w przypadku urodzenia dwójki lub więcej dzieci.
Brak komentarzy.